Корекційне заняття "Пригоди Колобка"
Мета:
- Розвивати рухливість мовних органів;
- Розвивати навички
розуміння мови;
- Розвивати дрібну і
загальну моторику;
- Закріпити
артикуляцію і вимову голосних „А”, „О”, „У”, „І”;
- Виховувати культуру
спілкування.
Тип уроку: урок закріплення й узагальнення знань
Обладнання: запис пісні «Улыбка», іграшки: Колобок, Зайка;
кетяги калини й тарілочки, цукор; ваночка з піском; книжки- пазли, горіхи,
тарілочка з горохом та квасолею.
Хід заняття:
І. Підготовча частина
1.Нервово-психологічний
настрій. (Звучить запис
пісні «Улыбка»)
У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато.
Тепер на мене подивіться,
І веселенько посміхніться.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю,квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде. (Вправа «Посмішка»).
2.Мотивація навчальної
діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
- Настрій у вас гарний, починаємо
урок. Він у нас цікавий. Тема у нас така:
«Пальчикові ігри – наші вірні помічники». (На дошці)
Ми будемо на уроці тренувати наші пальчики,щоб вони були вправними,
умілими, працьовитими. Будемо розвивати наш роток, щоб він правильно говорив.
Вправа «Добрий день»
- Добрий день, добрий день,-
Пальчики сказали,-
Ми сьогодні всіх дітей
Зранку привітали.
(Пальці обох рук назустріч «вклоняються», потім ритмічно на кожний склад з’єднуються з одноіменними пальцями).
ІІ.Основна частина.
Розвиток і
закріплення знань, умінь та навичок
1. Актуалізація знань
Вступна бесіда:
Учитель:
- Діти, у нас із вами є помічники. А хто ж ці помічники? Хто скаже? Це наші
ручки. Їх ще називають слухняними. Адже всі вони вміють робити. Показали свої
ручки.
Вправа «ДРУЖНІ
ПАЛЬЧИКИ»
Вихідна позиція. Пальці однієї
руки випрямити, притиснути один до одного та утримувати напружені пальці до
рахунку 10. Виконувати спочатку кожною рукою по черзі, а потім обома руками
одночасно. Після вправи – стряхнути кисті рук.
Пальчики живуть в сім’ї,
це помічники мої.
Учитель: Ось які наші пальчики дружні й працелюбні.
Вони все вміють робити та живуть як одна
сім’я.
Вправа «Моя сім’я»
Цей пальчик – мій дідусь,
Цей пальчик – моя бабуся,
Цей пальчик – мій татусь,
А оцей – моя матуся,
Ну, а цей маленький – я,
Ось уся моя сім’я.
(Почергове згинання пальчиків, починаючи з великого).
Дидактична вправа «Робимо
разом»
Де ж
наші ручки?
ховають руки за спину
Ось наші ручки. показують ручки
Де наші
ніжки?
ховають ніжки
Ось наші
ніжки.
показують ніжки Де
ж наші дітки?
Ось наші дітки. хлопають в долоні
Бесіда:
Учитель: - Яка зараз пора року?
-
Чому
ви думаєте, що зима?
-
А яку
чистомовку про зиму ми вчили на уроці читання?
Повторення чистомовки.
ЛО – ЛО – ЛО – снігом землю
замело.
ЛЯ – ЛЯ – ЛЯ – стала білою
земля.
ЛІ – ЛІ – ЛІ – візерунки на
вікні.
2. Мімічні та артикуляційні
вправи.
Учитель:
-
Сонечко
світить яскраво, всі ми йому дуже раді і посміхаємося ось так . (Вправа
„Посмішка”). А сонечко у відповідь цілує нас своїми промінчиками. Ось
так. (Вправа „Поцілунок”). Діти посміхаються сонечку („Посмішка”), а сонечко
знову їх цілує („Поцілунок”). Посміхаються сонечку татка і мами (”Посмішка”),
сонечко цілує і їх („Поцілунок”). Раді сонечку дідусі і бабусі („Посмішка”), а
сонце дарує їм свої поцілунки („Поцілунок”).
-
В такий от сонячний день на підвіконні лежав
Колобок. Ось так. (Вправа „Лопатка”). Був Колобок румя’ний, кругленький, товстенький. Ось такий. (Надути щоки).
Він
ліниво грівся на сонечку. Ось так. (Вправа „Лопатка”). Набридло йому лежати і
він зіскочив на підлогу свого будиночка – рота. ( Різко прибрати язик всередину
і закрити рота).
Невесело
зітхнув Колобок. Ось так. (Діти вдихають повільно через ніс і, видихаючи,
вимовляють: «Ох!»)
Замислився
він і вирішив піти в гості. Коли котився через ліс зустрів вітерець-пустунець,
який співав свою пісеньку:
Дихальна гімнастика:
Жив собі вітерець,
вітерець-пустунець,
Все він бачив, все він знав
Бо по світу він літав.
( діти дують на долоньки)
Учитель:
-
І докотився Колобок до нас на урок . Давайте
привітаємося з ним.
-
Діти, який Колобок?
(Кругленький, товстенький, м’якенький). Давайте його розважимо і проспіваємо пісеньку про голосні звуки.
О-о-о - яєчко одно,
А-а-а - яблучка два,
И-и-и - хлопчика три,
І-і-і - чотири олівці,
У-у-у - п’ять кізочок веду,
Е-е-е
- шоста за ними йде.
3. Вправи на розвиток
дрібної моторики
Учитель:
-
А
давайте, діти, пограємо з Колобком в пальчикові ігри.
Наші пальчики живуть дружною сім’єю, а називається вона як? Вірно, кулачок.
Вправи на стискання та
розправлення пальців з кулачка:
( механічне відпрацювання комплексу «пальці – кулачок»)
Кулачки ми склали,
Ними повдаряли: тук,тук,тук.
Хома –хом’ячок
«Хома, хома, хом’ячок,
Розіжми мій кулачок,
Ану, розіжми,
Що знайдеш собі візьми»
( учитель ховає в кулачку дитини сюрприз та пропонує відкрити кулачок)
Учитель: Весело стало Колобку, хоче він
танцювати.
Фізкультхвилинка –
Танок «Подружись»
Подружись, подружись,
Ти зі мною подружись.
Плескай так, плескай так,
Ти зі мною - плескай так.
Покружись,покружись,
В колі разом покружись.
Посміхнись, посміхнись,
Веселенько посміхнись.
Колобок:
-
А давайте завітаємо в гості до мого друга
Зайчика.
Покотився Колобок в ліс, а ми за ним слідом, і
побачили Зайчика.
Вправа «ЗАЙЧИК»
Вихідна позиція. Вказівний та середній пальці витягнути уверх,
мізинець та безіменний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці
в такому положенні на рахунок до 5-10. Вправу виконувати спочатку кожною рукою
по черзі, потім – обома руками одночасно.
На
лужку, на лужку,
Стрибав
зайчик в кожушку.
Зайчик побачив нас з Колобком і здивовано вимовив.
-
Який звук вимовив Зайка, побачивши Колобка?” (Учитель показує артикуляцію звука „О” без голосу, а діти відгадують).
Зайка чистив лопаткою сніжок
біля свого будиночка.
Давайте йому допоможемо!
Вправа «Розчистимо сніжок»
Лопаткою, лопаткою, (Імітація рухів копання снігу)
Копаємо сніжок.
Збудуємо із снігу
Домок-теремок. (Виконують пальцями
обох рук «дашок»)
І вікна, (З’єднують
вказівні й великі пальці обох рук)
І двері, (З’єднують
долоні рук)
Ми вирубаєм в нім. (Показ, як рубаємо сокирою;
нахил вниз)
Розчистимо доріжки, (Розслабленими гронами
похитування вліво-вправо)
Посиплемо піском. (Пальчиками рук
перебирання, ніби сиплять пісок)
Психокорекція «терапія
піском». Вправа з піском.
Учитель:
-
Що ми
робили піском?
-
Для
чого треба взимку посипати доріжки піском?
А тепер час відпочинку.
Зайка запрошує нас на чай. А пити чай ми будемо з калиновим варенням, яке самі
приготуємо.
Рольова гра «Готуємо
калинове варення». Вправа «Ягідки».
(У кожного учня кетяги калини
й тарілочки)
Ягідки червоні
Просяться в долоні.
Кожну ягідку зірву
І в тарілку покладу.
(Пальцями правої руки по черзі
зриваємо ягідки калини та кладемо в тарілку).
Насипаємо трішечки цукру і розтираємо
ягідки.(Діти пробують варення).
Індивідуальна робота:
( проводиться враховуючи фізичні
та розумові можливості кожної дитини)
Учитель:
-
Наїлися
ми варення з калини, аж губи замастили. (Вправа „Смачне варення”). Весело стало Зайчику і Колобку.
Колобок:
-
Який це веселий звук ми вимовляємо,
коли посміхаємось? (Учитель без звуку показує
артикуляцію „І”, діти
відповідають)
Колобок й каже: „ Давайте зіграєм на дудці !”. Ось так (Вправа ”Дудочка”).
Почали вони разом грати. Колобок
грав ось так :”Ду-ду-ду!”(Вимова високим голосом). Діти грають ось так: „Ду-ду-ду!” (Вимова іншим голосом).
Колобок:
-
Вгадайте, діти, який
звук ми вимовляємо, коли губи схожі на дудочку?”
(Діти відповідають:
„У”)
Колобок: Зайчику,
давай пограємо в твою улюблену гру.
Вправа «Барабан»
а) Зайцю барабан дали,
Він застукав:
"Раз-два-три"!
(Вихідна позиція.
Вказівний та середній пальці підняті угору. Великий пальчик стукає по
безіменному та мізинцю).
б) Барабаню, барабаню,
Барабаню цілий день.
Барабанщик я завзятий,
Знаю безліч я пісень.
(Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу).
Учитель: Діти, час повертатися. Подякуємо Зайку за гостинність.
Діти: Дякуємо! До побачення!
ІІІ. Заключна частина
Підсумок уроку:
-
- Діти,
що вам сподобалось на уроці?
-
- Які
пальчикові вправи вам сподобались?
-
- Чому
ми їх називаєм помічниками?
|