Тема: Розвиток мовного дихання (виспівування
голосних).
Мета: перевірити у дітей знання голосних; розвивати вміння учнів виконувати
дихальні та голосові справи; вчити склади з голосними буквами, виділяти перший
звук у словах; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення.
Обладнання: Малюнок
палацу, голосні букви а, о, у, и, і, е, квітки, пластикові стаканчики, листочки
з складами із голосних літер, лялька Риторинка, надруковані скоромовки з
малюнками та пісенька про голосні, зайчик, білочка, малюнки до голосових вправ.
Тип уроку: Засвоєння
нових знань.
Хід уроку
І. Організаційно-вступна частина
Учитель. Всі за парти ми сідаєм
До
роботи приступаєм
Щойно
пролунав дзвінок –
Час
почати нам урок!
Установочно-мотиваційний етап
Учитель. Діти, який у вас настрій? Усміхніться, поділіться гарним настроєм з
товаришами.
‑ Покажіть мімікою задоволення, радість.
ІІ. Оголошення теми уроку.
Учитель. Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця року. а він і не може бути
іншим, адже сьогодні ми з вами здійснімо подорож у Казкову країну. Як ви
думаєте, хто живе у цій країні?
‑ Там живуть всі-всі букви, а ми з вами
завітаємо до голосних, але спочатку давайте з вами виконаємо дихальні вправи.
Логопедична хвилинка
1. «Кульбабка»
Бубоніла
діду баба,
Ой,
не дмухай на кульбабу,
Бо
із неї полетять,
Сто
малих кульбабенят.
(Потрібно
легенько вдихнути носиком і видихнути через рот, губки скласти трубочкою).
2. «Сонько»
Щось
сонько малий притих,
Вдих
і видих, вдих і видих.
Вдих
і видих, знову вдих.
(Потрібно
спокійно дихати носиком).
3. «Гарячий чай»
Ти
гарячий чай полюбляєш пити?
Спочатку
його треба постудити!
(Потрібно
подути декілька разів і потягнути повітря до себе).
4. «Вітер»
Сильний
дужий вітер дме,
До
землі дерева гне.
(Потрібно
широко відкрити рот і глибоко вдихати і видихати).
5. «Квітка»
Як
духмяно пахнуть квіти
Задоволені
всі діти.
Кожен з них відчути рад,
Цей чудовий аромат.
(Потрібно
глибоко вдихнути носиком і видихаючи через ротик казати: «Чудово»).
ІІІ. Місточок скоромовок і чистомовок
Мовна розминка
Повторення вивчених скоромовок і чистомовок
‑ Щоб дістатися до Казкової країни, нам
потрібно перейти через чарівну річку місточком скоромовок і чистомовок.
‑ Ой, дивіться, хто це?
Та це ж дуже красива і розумна дівчинка
Риторинка. Вона навчить вас правильно і красиво говорити. Риторинка буде уважно
слідкувати за тим, як ви будете вимовляти слова та звуки в скоромовках та
чистомовках.
‑ Давайте пригадаємо, які скоромовки ми з
вами вивчили.
В село віл маму вів.
Шиє лісові сорочку.
А тепер пригадаємо пісеньку про голосні і
проспіваємо її.
А-а-а – котика нема.
О-о-о – його ми знайдемо.
У-у-у – он він у кутку.
Е-е-е – мишку нам несе.
І-і-і – он він на печі.
И-и-и – доглядає сни.
‑ Молодці діти! Ви гарно пройшли через
«Місточок скоромовок і чистомовок». Риторинка вами задоволена.
IV. Цікаві листочки
‑ Продовжуємо мандрівку. Дивіться, хто це
нас зустрічає?
Та це ж наш товариш – Зайчик.
Пам’ятає, він приходив до класу
подивитися, як вчаться діти у підготовчому класі. (Вчитель прикріплює на дошку листочки, на яких написані склади).
‑ Перш ніж іти далі, давайте допоможемо
Зайчику прочитати склади, адже він не ходить до школи і не знає голосні звуки.
АУ
УА Ао Оа Ауа уаО
‑ Молодці діти, ви правильно і гарно
прочитали склади. Риторинка дуже вами задоволена і радіє за вас.
V. Фізкультхвилинка
‑ Ви, напевно, трішки стомилися,
подорожуючи. Наша Риторинка не тільки розумна, а й ще прихильниця спорту і
активного відпочинку, тому вона приготувала для вас цю фізкультхвилинку.
Хмара сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травичці пошукаєм.
Потрибаєм, як звірята,
Політаєм, як татата.
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо ручки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову!
VІ. Завдання білочки
‑ Ось, діти, ми з вами дойшли до дрімучого
лісу. На жаль далі немає стежки і ми можемо заблукати. Та щоб цього не сталося
одна тварина погодилася нам допомогти:
Що
за дивна непосида
На
стежинку шишки кида?
З
гілки скік та скік на гілку
Ви
впізнали? Та це ж (Білка)
‑ Вона нас проводить далі, якщо ми
виконаємо голосові вправи.
Голосові вправи
(Називаємо
голосні)
‑ Молодці, діти. Ви впоралися із завданням
білочки, і вона проведе нас через дрімучий ліс.
VІІ. Казковий палац голосних
‑ Ось ми і дісталися до казкового палацу.
Зараз відчиняться ворота замку і перед нами з’явиться Риторинка.
‑ Ой, а що ж, це вона нам приготувала,
погляньте!
Діти. Букви.
Учитель. Давайте їх назвемо.
Діти. А, О, У, И, І, Е.
Учитель. Молодці. А які вони – голосні чи приголосні?
Діти. Голосні.
Учитель. А чому?
Діти. Тому що ми їх можемо співати.
Учитель. То ж давайте всі разом голосно їх проспіваємо.
Діти. (співають а, о, у, и, і, е).
Учитель. А ще чому вони голосні?
Діти. Тому що ми вимовляємо їх тільки за допомогою голосу, без усіляких перешкод.
Учитель. Розумнички.
А тепер давайте згадаємо віршик-правило і всі разом його повторимо.
Як
ротик відкриваємо,
То
звуки вимовляємо.
Як
олівець беремо в руки,
То
букви пишем, а не звуки.
‑ Так що ж ми вимовляємо.
Діти. Звуки.
Учитель. А пишемо ми що?
Діти. Букви.
VІІІ. Бал-маскарад. Гра «Впізнай
звук»
‑ Нещодавно у палаці голосних був
бал-маскарад. Це дуже веселе свято, та, нажаль, деякі слова переплуталися.
Давайте разом з Риторинкою допоможемо їм і зберемо докупи слова, які
починаються на звук О.
‑ А який це звук голосний чи приголосний?
Діти. Голосний.
Учитель. Тож приготуйте свої долоньки. Якщо почуєте, що слово починається на звук О,
голосно плескайте один раз в долоньки. Домовились?
Діти. Так.
Учитель. Альбом,
дерево, оса, айболіт, око, олівці, морква, олень, сом, ох.
‑ Молодці, ви впоралися із завданням.
ІХ. Підсумок уроку.
‑ Ось і закінчилася наша чарівна подорож
до Казкової країни. Ви всі дуже гарно працювали на уроці, впоралися із всіма
завданнями і перешкодами. Риторинка впевнилася, що у підготовчому класі
найкращі діти.