Мета: Узагальнити та систематизувати знання з курсу «Навчання
грамоти» за рік навчання; розвивати та
корегувати мовлення дітей, пам’ять, збагачувати активний і пасивний словниковий запас;
виховувати шанобливе ставлення до книги, дружбу та взаємоповагу.
Хід заходу
В е д у ч а:
Весняний день — прозорий, голубий,
Навколо пахне ніжним цвітом,
Під вікнами розквітли яблуні,
І весело сміються жваві діти.
Душа чутлива, мов ота струна,
До барв весняних, запахів та звуків —
Так може чарувати лиш весна
Після холодних місяців розлуки.
Зібрались дружно ми на свято
Сьогодні в урочистий час,
Щоб вам удачі побажати
Бо наш Букварик покидає вас.
Ведуча:
Коли все у тебе гарно,
Коли день пройшов не
марно,
Наче квітка розквітаєш,
На обличчі її маєш.
Посміхаються вуста.
Що це? Відповідь
проста.
(Усмішка)
Театральна вистава жартівливого вірша « Перший урок».
Дійові особи:
Автор, Ворона та
Воронятко
Автор: Воронятко маму молить, причепилось:
Воронятко:
- Кар, кар, кар.
Скоро всі підуть до школи,
тож купи й мені буквар.
Автор:
Мама, звісно, добра птиця
всеньке місто обійшла;
Облетіла всі крамниці,
але книжку ту знайшла.
Ворона:
- Ну, сідай, моє дитятко,
наймиліше
воронятко,
Починай мерщій,
синок,
щонайперший свій
урок.
Автор:
- Поклювало воронятко носом літери.
Воронятко:
-Кар, кар?
Мамо, це ж бо не зернятка.
Несмачний який буквар! (Улітають…)
(Звучить пісня)
Виходить Букварик (Хлопчик в костюмі книги без заголовка на титульному листі)
З днем щасливим, урочистим
Я вас всіх вітаю!
Для дітей, що вчаться в школі,
Щиро побажаю:
Усмішок , здоров’я , успіхів у навчанні!
Ведуча: Хлопчик, ти хто?
Букварик: Я ж ваш друг Букварик!
Ведуча: А де ж твоя назва?
Букварик: Ой, і справді немає… Та це ж воронятко всі букви повикльовувало!
Що ж мені тепер робити!
Ведуча: Діти, давайте допоможемо Букварику
повернути його букви. А для цього ми відправимось у подорож до королівства
Букваря, де живуть у злагоді всі букви.
Для цього нам потрібно сісти в цей потяг. Сідайте, будь ласка. (Діти
сідають) Поїхали! Але чомусь він не рухається з місця? Я здогадалась. Нам
потрібно відгадати загадку (Зачитується загадка)
По рейках швидко мчить
Із хатинок низка.
За димком,
За свистком,
Братці бігають гуськом.
Діти: Потяг .
Ведуча:
Молодці! Це поїзд із Ромашково, який відвезе нас в королівство Букваря.
Рушаймо! (Звучить гудок потягу і стукіт коліс)
Ведуча: І ось
ми на першій зупинці. Нас повинен зустрічати знаєте хто? Щоб дізнатися відгадайте загадку.
До школи прямує хлопчак дерев'яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(Пригоди Буратіно)
Під музику пісні
«Буратино» з кінофільму «Пригоди Буратіно»,
підстрибуючи, вбігає Буратіно з яскравою книжкою в руках, на якій написано
«Абетка».
Б у р а т і н о. Я дуже
задоволений, що ви мене впізнали. Коли йшов я до вас, зустрів у лісі одну
пустунку. Знаєте кого? Відгадайте:
Пухнастий клубочок
Виліз на дубочок,
Жолуді зриває
І в дупло ховає. (Білка)
Виходить
Білочка.
Б і л о ч к а:
А я білочка маленька,
Дуже, дуже чепурненька! ,
До роботи я невтомна,
Бо страшенно невгамовна!
Так, так! Ля-ля-ля! (Тричі)
Я дуже задоволена, що ви мене впізнали.
Білочка:
Буратіно, які ці діти розумні. За те, що ви впоралися з завданнями вам від нас
з Буратіно подарунок. Це наша буква «Б». Вона вам знадобиться.
Ведуча: Швидше
сідаймо в потяг. Нас чекають цікаві пригоди. (Звук потяга)
Ведуча: Знову зупинка. (З’являється
дівчинка). Хто ця дівчинка? Давайте відгадаємо. (Загадка про ученицю).
Я іду у перший клас,
Я у школі перший раз,
На 12 буду вчиться,
Бо старанна … (Учениця)
Учениця: Вірно,
я – учениця. У мене для вас є завдання.
Завдання:
Учениця:
Молодці! Впоралися з усіма завданнями. І за це я дарую всім букву «У». Вона
стане у пригоді.
Ведуча: Поїхали
далі. (Шум потяга).
Ведуча: Діти,
ми на зупинці. Нас ніхто не зустрічає. Але тут є конверт. (Відкриває конверт).
В ньому наступна загадка. Слухайте. (Читає загадку про кошеня. Виходить кошеня).
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства
маю,
Лапками чешусь щодня.
Я пухнасте _ _ _ _ _
_(Кошеня)
Кошенятко: Я дуже рада, що
ви мене впізнали. А знаєте, що я люблю
більше на світі робити? Про це ви дізнаєтесь, коли складете з букв
правильно слово.
(Скласти слово з букв. (ігра) Улюблена розвага котика і дітлахів.)
Кошеня: Бачу ви дуже розумні. Тоді тримайте букву
«К».
Ведуча: Спасибі
тобі, кошенятко! Але ми повинні їхати далі. Хутко у потяг. (Діти сідають).
Рушаймо далі. (Шум потяга ).
Ведуча: І ось
знову зупинка. Вона називається : «До, мі, солька». А зустрічає нас… Не бачу
нікого. Але ось – лежить нотка «до», а на ній загадка. (Читає загадку про вовка).
Гострі зуби, сильні лапи
Дуже схожий на собаку,
І полює дуже ловко,
Що, впізнали, друзі, ... ?
Вовк:
Молодці! Я з радістю поділюся зі своєю буквою. Проте спочатку заспівайте мені
свою улюблену пісеньку голосних. (Діти співають). А які пісеньки ви ще знаєте? Давайте
їх заспіваємо!
Дівчинка (в
українському вбранні) співає пісеньку «Ой, є в лісі калина»
Вовк:
Спасибі! Мені дуже сподобалось. За це тримайте букву «В». і вдалої вам
подорожі. (Діти сідають у потяг. Шум потягу).
Ведуча: Потяг
зупинився. А це означає, що на нас чекає наступне завдання. Вірно. Нас чекає
наступна загадка.(Загадка про Апельсин).
На вигляд він як рудий м’яч,
Але він не мчиться вскач.
В ньому корисний вітамін -
Це достиглий ...апельсин.
Апельсин:
Молодці! Впізнали мене. А щоб я віддала вам свою букву, виконайте моє завдання.
Завдання:
Апельсин: Як
гарно у вас вийшло. Тримайте від мене букву «А». Вона вам у пригоді стане.
Ведуча:
Дякуємо. Але ми поспішаємо далі. (Сідаємо у потяг. Шум потягу).
Ведуча: Знову
зупинка. Знову задача. Що робити, хоч ти плач. Треба загадку відгадати і
подарунок отримати враз. А ось і загадка. (Читається загадка про ромашку).
Я на сонце дуже схожа –
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я ? (Ромашка)
Ромашка: Ви мене
впізнали враз. Потанцюємо? Гаразд!
(Діти танцюють танок квітів).
Ромашка: Як у
вас все гарно виходить. Ось на згадку тримайте букву «Р».
Ведуча:
Поспішайте! Швидше далі вирушайте. (Шум потяга).
Ведуча:
Зупинка? В чому справа? Подарунки ж всі зібрали. Подивимось. (Висить замок).
Ведуча: Який
жах! Що ж робити? Нам треба подорож закінчити. А це неможливо поки ми не
відчинемо замок. Як це зробити? (Оглядає замок). Тут щось написано. (Читає).
Складіть із подарунків, що у вас є, те що вам допоможе відкрити замок.
Ведуча: Що нам
дарували?
Діти : Букви.
Ведуча: Спробуємо
з них щось скласти. (Діти складають слово).
Ведуча: Що вийшло?
Діти: Буквар.
Ведуча: А якщо
ми перевернемо літери, то у нас вийде ключ. Ним і спробуємо відкрити замок.
(Замок відкривається).
Всі: Ура!
Ведуча: Тепер
Букварик зможе повернути собі букви, бо ми в країні Букварії. (З’являється Буквар
з заголовком).
Буквар: Я дуже вам вдячний за допомогу. Ви справжні
друзі і багато чому навчилися у школі.
Ви добре читали, писали, рахували, танцювали. За це вас чекає нагорода.
(Вручення диплома, слова вітання).
Ведуча: Ми
добре попрацювали і добре відпочили. Дякуємо тобі, Букварику, за твою оцінку
здібностей наших учнів. Але нас знову кличе у подорож потяга гудок. Чекає наших
учнів багато цікавого попереду.
Буквар: А щоб
вам було веселіше і легше йти країною Знань, я познайомлю вас зі своєю
подружкою Читанкою. (Входить дівчинка - Читанка).
Ведуча: Вона
допоможе вам відкрити нові знання та ви зрозумієте, що кожен з вас може бути
трішки чарівником, якому покориться багато наук !
Читанка: Я рада
дітям допомагати і руку свою вам подати. (Бере дітей за руку і сідають в потяг.
Діти з віконечок потяга розказують вірші).
1 учень:
Цю найпершу в школі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш Буквар.
2 учень:
Є книг багато –
радісних, печальних,
Товстих, тонких,
барвистих, наче жар,
Але одна -
книжка усім начальник,
І звуть її по
простому – Буквар.
3 учень:
Він нас повів по буквах, як по східцях
Як по життю – по сторінках своїх.
І от привів нарешті – подивіться -
У мудрий світ чудесних скарбів - книг.
Буквар: Дякую
за теплі слова! До побачення!
|